Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 1383/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych 1) B. M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W., 2) Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 773/09 w sprawie ze skargi B. M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2009 r. nr IPPP2/443-148/09-2/KK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną wniesioną przez B. M. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W., 2) uchyla zaskarżony wyrok na skutek wniesionej przez Ministra Finansów skargi kasacyjnej, 3) oddala skargę, 4) zasądza od B. M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 zł (słownie: trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 773/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez B. M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lutego 2009 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu sąd I instancji podał, że skarżąca we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej wskazała, że jest podatnikiem VAT czynnym, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm. dalej jako "ustawa o VAT"). Wykonuje działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu salonu samochodowego, w ramach którego nabywa, a następnie sprzedaje samochody osobowe - zarówno nowe, jak i używane. W ramach swojej działalności skarżąca nabywa między innymi samochody używane od podmiotów gospodarczych (tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej), które wystawiają na rzecz skarżącej faktury VAT ze stawką "zwolniona", powołując się jednocześnie na przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (sprzedaż towarów używanych) jako podstawę do zwolnienia tej dostawy z podatku VAT. Skarżąca odsprzedaje wskazane wyżej samochody używane, korzystając przy tym z procedury "VAT marża" uregulowanej w art. 120 ustawy o VAT, tj. obciążając podatkiem VAT jedynie swoją marżę (różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu).