Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2006 r., sygn. V SA/Wa 2616/05
Przepis art. 87 ust. 5 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /Dz.U. nr 128 poz. 1176 ze zm./, stanowi wprost, że "rozpoznanie odwołania od decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy z powodu oczywistej bezzasadności wniosku następuje w składzie jednoosobowym". Jednakże dla stwierdzenia nieważności decyzji z powodu rażącego naruszenia prawa nie wystarczy sama "oczywistość" naruszenia, lecz należy również wykazać "rażący" charakter tego naruszenia, dokonując oceny rażącego charakteru naruszenia przede wszystkim przez pryzmat skutków prawnych wywołanych przez decyzję, przy czym skutki, które wywołuje decyzja uznana za rażąco naruszającą prawo, to skutki niemożliwe do zaakceptowania z punktu widzenia wymagań praworządności, których wystąpienie powoduje, że nie jest możliwe zaakceptowanie decyzji jako aktu wydanego przez organy praworządnego państwa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Angela O. przy udziale Stowarzyszenia Praw Człowieka im. Haliny Nieć na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 31 sierpnia 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oraz odmowy udzielenia zgody na pobyt tolerowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia 2 sierpnia 2005 r. (...).
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 31 sierpnia 2005 r. Rada do Spraw Uchodźców utrzymała w mocy decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia 2 sierpnia 2005 r. o odmowie nadania Angeli O., obywatelce Mołdowy, statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej i nie udzieleniu zgody na pobyt tolerowany w RP.