Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2024 r., sygn. III SA/Wa 180/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute (sprawozdawca), asesor WSA Tomasz Grzybowski, Protokolant referent Klaudia Staręga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2024 r. sprawy ze skargi S.J. na interpretację indywidualną Prezydenta W. z dnia [...] listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie opłaty skarbowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 6 września 2023 r. Pan S.J. (Skarżący, Strona, Wnioskodawca) zwrócił się do Prezydenta W. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej.
Z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opłaty skarbowej (dalej jako "wniosek") wynika, że Wnioskodawca zamierza reprezentować konsumentów i podmioty gospodarcze (przedsiębiorców) przed Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w W., celem podjęcia przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów stosownej interwencji, jak też przedsiębiorców w sprawach pism kierowanych do nich na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2023 r. poz. 1689). Przedsiębiorca, do którego zwrócił się rzecznik konsumentów, działając na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jest obowiązany udzielić rzecznikowi wyjaśnień i informacji będących przedmiotem wystąpienia oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika.
Wnioskodawca zamierza występować w roli pełnomocnika ww. podmiotów przedkładając do akt stosowne pełnomocnictwo.
W świetle tak opisanego stanu faktycznego wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy tego, czy w sprawach, w których reprezentuje konsumentów i podmioty gospodarcze (przedsiębiorców) przed Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w W., czynność złożenia przez niego dokumentu pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej.
Zagadnienie to jest istotne z punktu widzenia Wnioskodawcy, bowiem stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2111) obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w przypadku złożenia dokumentu pełnomocnictwa ciąży solidarnie zarówno na mocodawcy, jak i pełnomocniku, w tym przypadku będącym Wnioskodawcą.