Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2023 r., sygn. I SA/Wa 2416/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik, sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska, asesor WSA Kamil Kowalewski (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 listopada 2023 r. sprawy ze skargi P. G. na czynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie w przedmiocie naboru na wolne stanowisko urzędnicze oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi [...] (dalej też jako Skarżący) jest czynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie w przedmiocie naboru na wolne stanowisko urzędnicze.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej też jako Organ lub Dyrektor IAS) w dniu 20 kwietnia 2022 r. ogłosił nabór na stanowisko pracy – referent do spraw czynności analitycznych i sprawdzających w Komórce do spraw Czynności Analitycznych i Sprawdzających zastrzegając, że miejscem pracy będzie [...].
W treści ogłoszenia określono ogólny zakres obowiązków na stanowisku którego dotyczyło ogłoszenie, a także niezbędne wymagania dla kandydatów, obejmujące m.in.: posiadanie wykształcenia średniego, znajomość przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, skrupulatność, dociekliwość i wnikliwość, umiejętności analityczne, gotowość do uczenia się, czy znajomość obsługi komputera. Oferta obejmowała też informację o ilości wakujących stanowisk (5), warunkach pracy, dokumentach wymaganych w procedurze konkursowej i pouczenie o sposobie poinformowania o zakwalifikowaniu ofert do kolejnego etapu konkursu.
W odpowiedzi na ogłoszenie o wolnych stanowiskach wpłynęły 72 oferty. Po przeprowadzeniu formalnej oceny zgłoszonych kandydatur i wyeliminowaniu dostrzeżonych braków do kolejnego etapu – testu online z wiedzy z zakresu wymaganych kompetencji zaproszono 68 osób (z pominięciem dwóch ofert złożonych po terminie i dwóch, które obarczone były nieusuniętymi brakami formalnymi). Test ukończyło 57 osób, z których do ostatniego etapu obejmującego spotkanie rekrutacyjne zaproszono 23 kandydatów. W ostatnim etapie naboru wzięły udział 22 osoby spośród nich, po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, której celem była ocena skrupulatności, dociekliwości i wnikliwości, gotowości do nauki, umiejętności analitycznych oraz znajomości obsługi komputera, wyłoniono pięciu kandydatów na pięć wolnych stanowisk.