Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Sz 1097/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia NSA Stefan Kłosowski, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A. na postanowienie Wojewody Z. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu oddala skargę
Uzasadnienie
Prezydent Miasta S. postanowieniem z dnia [...] r.
nr [...] , działając na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy
z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz.1409 ze zm.),
art. 31ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
(j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), odmówił Stowarzyszeniu z siedzibą w S. dopuszczenia do udziału w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę dla zamierzenia budowlanego "Rozbudowa Centrum Rozrywkowego [..] w S. wraz z przebudową fragmentu obiektu istniejącego oraz infrastrukturą drogową i techniczną oraz zagospodarowaniem terenu przy [...] , S.".
Z uzasadnienia tego postanowienia wynika, że w dniu [...]r. Stowarzyszenie w S. zgłosiło do Prezydenta Miasta S. wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania pozwolenia na budowę dla zamierzenia budowlanego "Rozbudowa Centrum Rozrywkowego [...] w S. wraz z przebudową fragmentu obiektu istniejącego oraz infrastrukturą drogową i techniczną oraz zagospodarowaniem terenu przy Al. [...] , S.". Jako podstawę żądania wskazano przepis art. 44 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz art. 28 ust. 4 Prawa budowalnego.
Organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 28 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego udział organizacji społecznej w postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę jest ograniczony tylko do sytuacji, w których w toku postępowania przeprowadza się ponowną ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w związku z tym, że w przedmiotowym postępowaniu nie będzie przeprowadzana taka ponowna ocena, to brak jest podstaw do dopuszczenia organizacji społecznej do udziału na prawach strony.