Wyrok SN z dnia 2 kwietnia 1996 r., sygn. I PRN 34/96
Skorzystanie przez członka spółdzielni pracy z przysługującego mu prawa zaskarżenia do sądu uchwały organu spółdzielczego, niezależnie od tego, jakie skutki to pociąga dla spółdzielni, nie może stanowić podstawy wykluczenia go ze spółdzielni.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Marka Z. przeciwko Zakładom Farmaceutyczno-Aerozolowym U. Spółdzielni Pracy w W. o uchylenie uchwały, przywrócenie do pracy i zapłatę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (...) od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 1994 r. (...) uchylił zaskarżony wyrok i zmienił poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie (...) z dnia 16 czerwca 1993 r. w ten sposób, że uchylił uchwałę Rady Nadzorczej Spółdzielni Pracy Zakłady Farmaceutyczno-Aerozolowe U. z dnia 27 kwietnia 1992 r. (...) i przywrócił powoda Marka Z. do pracy na poprzednich warunkach w pozwanej Spółdzielni oraz w pozostałym zakresie sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Wojewódzkiemu Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.
Uzasadnienie
Powód Marek Z. wystąpił do Sądu Wojewódzkiego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z powództwem przeciwko Spółdzielni Pracy Zakłady Farmaceutyczno-Aerozolowe U. o uchylenie uchwały Rady Nadzorczej Spółdzielni (...) z dnia 27 kwietnia 1992 r. wykluczającej go ze Spółdzielni, żądając jednocześnie przywrócenia do pracy i zasądzenia wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy.
Sąd Wojewódzki Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 5 listopada 1992 r. (...) oddalił powództwo Marka Z., ustalając, iż powód zaskarżając na podstawie art. 42 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. 1982 r. Nr 30, poz. 210 ze zm.) kolejne uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Członków, działał w rozumieniu art. 193 prawa spółdzielczego na szkodę pozwanej spółdzielni, dezorganizując w niej pracę.