Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 kwietnia 2021 r., sygn. III SA/Łd 1048/20
Ruch drogowy
Dnia 9 kwietnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak, Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 kwietnia 2021 roku sprawy ze skargi S. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. T. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów oddala skargę. e.o.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. Z 2020 r., poz. 256 ze zm., dalej k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania S. G. od decyzji Starosty Powiatu [...] z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnienia diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów nr [...], utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Jak wynika z akt sprawy w toku przeprowadzonej w dniu 27 stycznia 2020 r. kontroli w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów [...] S, G. ujawniono szereg nieprawidłowości w przeprowadzanych przez S.G. badaniach technicznych pojazdów. W uzasadnieniu decyzji organ przedstawił przebieg postępowania i uznał, że stwierdzone uchybienia dają podstawę do cofnięcia S. G. uprawnień do wykonywania badań technicznych, na podstawie art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym.
Odwołanie od decyzji organu I instancji złożył S. G.
Przywołaną na wstępie decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnienia diagnosty.
Organ odwoławczy przytaczając treść art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (DZ. U. Z 2020 r., poz. 110 ze zm.) wskazał, że wykonanie badań technicznych pojazdów sprzecznie z wymogami prawa i stanem faktycznym zawsze będzie rodziło po stronie organu obowiązek cofnięcia uprawnień. Żadne inne okoliczności, w tym również intencje, jakimi kierował się diagnosta poświadczając nieprawdę, nie mogą być brane pod uwagę. Przepis ten spełnia funkcję zapobiegawczą i sankcyjną jednocześnie. Jego celem jest więc odsunięcie nierzetelnych diagnostów od czynności kontroli stanu technicznego pojazdów. Wydanie przez diagnostę zaświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym lub przepisami, jak i przeprowadzenie wadliwego badania może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a przez to godzić w życie i zdrowie ludzkie.