Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 400/12
Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., amortyzacji może podlegać (przy spełnieniu innych jeszcze przesłanek określonych w tym przepisie) jedynie znak towarowy, na który udzielono w stosownym trybie przewidzianym w uregulowaniach zawartych (obecnie) w u.p.w.p., praw ochronnych do tego znaku, natomiast niewystarczające jest samo zgłoszenie takiego znaku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Domańska, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 15 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 649/11 w sprawie ze skargi "T." sp. z o. o. z siedzibą w B. na interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 maja 2011 r. nr IBPBI/2/423-214/11/PC, IBPBI/2/423-215/11/PC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz "T." sp. z o. o. z siedzibą w B. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 649/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skarg "T" sp. z o.o. z siedzibą w B. - zwanej dalej "Spółką", uchylił zaskarżone interpretacje indywidualne Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w K.) z dnia 23 maja 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że w złożonych w dniu 21 lutego 2011 r. wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka podała m.in., że planuje podwyższenie kapitału zakładowego. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym objęłaby osoba trzecia, tj. "I." sp. z o.o. w zamian za aport (wkład niepieniężny) w postaci jej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego (art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm. - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p."). W skład przedsiębiorstwa wchodzą, m.in. prawa do znaków towarowych zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym lub prawa ze zgłoszenia, które zostały przez "I." sp. z o.o. nabyte, lecz nie zostały przez nią wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. Na część znaków towarowych zostały udzielone prawa ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.w.p.", pozostałe znaki towarowe zostały zgłoszone, lecz na moment sporządzenia wniosku nie zostały jeszcze zarejestrowane (przysługuje na nie prawo ze zgłoszenia). Aport w postaci przedsiębiorstwa będzie wnoszony na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale Spółki, według wartości rynkowej. Jak wynika z analiz, wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p. Wchodzące w skład aportu (wkłady niepieniężne) zarejestrowane grupy znaków towarowych (prawa ochronne) będą wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki w dacie otrzymania aportu. (...) Spółka planuje również udzielić licencji innym podmiotom na korzystanie ze znaków zgłoszonych w urzędzie patentowym, a niezarejestrowanych i będzie osiągać z tego tytułu przychód. Te znaki towarowe zostaną wniesione do Spółki jako składnik aportu. Spółka wprowadzi te znaki towarowe do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych w dniu ich zarejestrowania. Wartość początkowa tych znaków będzie równa ich wartości wykazanej w akcie notarialnym dotyczącym podwyższenia kapitału zakładowego. Prawa ochronne do tych znaków towarowych będą amortyzowane od miesiąca następnego po miesiącu wprowadzenia tych znaków do ewidencji. Będą one amortyzowane przez okres nie krótszy niż 5 lat, a amortyzacja będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w całości.