Wyrok NSA z dnia 9 marca 2011 r., sygn. II GSK 366/10
Ustalenie, że przeciwko pracownikowi ochrony wszczęto postępowanie karne o wskazane w ustawie przestępstwa jest źródłem powstania po stronie organu administracji publicznej obowiązku wydania decyzji związanej w przedmiocie zawieszenia praw z licencji.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Protokolant Paulina Piasecka po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 30 września 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 909/09 w sprawie ze skargi S. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia praw wynikających z licencji pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W. do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz S. Z. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) zł. kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 września 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 909/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę S. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2009 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia praw wynikających z licencji pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia.
Sąd pierwszej instancji uwzględnił następujący stan sprawy.
Od dnia [...] października 1999 r. skarżący jest posiadaczem licencji pracownika zabezpieczenia technicznego wydanej przez Komendanta Stołecznego Policji.
Pismem z dnia [...] października 2007 r. Komenda Stołeczna Policji poinformowała skarżącego o wszczęciu postępowania administracyjnego w kierunku zawieszenia przysługujących mu praw wynikających z licencji pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia w związku z prowadzonym przeciwko niemu postępowaniem karnym przez Zarząd Operacyjno - Śledczy CBA o czyn z art. 229 § 1 ustawy kodeks karny (Dz. U. 1997, Nr 88, poz. 553 ze zm.)