Wyrok NSA z dnia 18 października 2018 r., sygn. II GSK 852/18
Normalizacja; Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 października 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Y. S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 1023/17 w sprawie ze skarg Y. S.A. w O. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2017 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego w przedmiocie ustalenia i obowiązku opłaty stanowiącej równowartość kosztów przeprowadzenia badań wyrobu budowlanego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1023/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej WSA, bądź Sądem I instancji) oddalił skargę Y. S.A. z siedzibą w O. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej GINB) z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniach [...]-[...] czerwca 2016 r. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej WINB) przeprowadził kontrolę u sprzedawcy - "L." Sp. z o.o. z siedzibą w W. - w zakresie m.in. wyrobu budowlanego w postaci płyt styropianowych [...] [...] gr. [...] mm, wyprodukowanego przez Y. S.A, pobierając do badań próbkę przedmiotowego wyrobu budowlanego do badań. Ze sprawozdania z badań przeprowadzonych przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A., Oddział w Gdańsku, Laboratorium Wyrobów Budowlanych wynika, że kontrolowany wyrób budowlany nie spełnia wymagań deklarowanych przez producenta w zakresie następujących właściwości: współczynnika przewodzenia ciepła, oporu cieplnego, wytrzymałości na zginanie, naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu, długości oraz nasiąkliwości wodą przy długotrwałym zanurzeniu.