Wyrok NSA z dnia 7 maja 2013 r., sygn. II GSK 350/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Protokolant Sebastian Gajewski po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. P. M. I. i Z. G. Spółki jawnej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 14 października 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1297/11 w sprawie ze skargi Z. P. M. I. i Z. G. Spółki jawnej w O. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wprowadzenia do obrotu nawozu niezgodnie z wymaganymi warunkami oraz nałożenia opłaty sankcyjnej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Z. P. M. I. i Z. G. Spółki jawnej w O. na rzecz Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 14 października 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 1297/11, oddalił skargę Z. P. M. I. i Z. G. spółka jawna w O. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie wprowadzenia do obrotu nawozu niezgodnego z wymaganymi warunkami, określenie terminu wycofania go z obrotu oraz nałożenie opłaty sankcyjnej.
Wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego sprawy:
W dniach 26 i 27 sierpnia 2010 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w S. przeprowadzili kontrolę Z. P. M. I. i Z. G. spółka jawna w O. (dalej: "skarżąca" lub spółka"). Jak ustalono, spółka produkowała i wprowadzała do obrotu nawóz mineralno-organiczny pod nazwą "OrCal®", do produkcji którego stosowano produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Produkcja nawozu odbywała się w technologii FuelCal® , którą opracowała i której właścicielem jest “M. E." Sp. z o.o. w P., na podstawie umowy z dnia 22 grudnia 2008 r. zawartej pomiędzy "M. E.", a spółką. Zgodnie z zapisem § 3 pkt 1 wyżej wymienionej umowy "cena instalacji przetwórczej obejmuje (...) dożywotnie nieodpłatne prawo do korzystania z licencji ograniczonej na stosowanie technologii FuelCal® i cesję praw na wytwarzanie i obrót wytwarzanym nawozem organiczno-mineralnych OrCal®".