Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 31 lipca 2008 r., sygn. KIO/UZP 742/08
1. Usługi telefonii komórkowej i zakup aparatów telefonicznych nie stanowią nierozłącznej całości użytkowej. Nie ma podstaw do połączenia usług telekomunikacyjnych z zakupem telefonów w jednym postępowaniu z udziałem jedynie wąskiej grupy wykonawców posiadających umowy z MON, skoro Zamawiający utrzymuje, że wszelkie usługi telekomunikacyjne na rzecz wojska podlegają tej procedurze.
2. Naruszenie przepisów art. 29 ust. 2, i 3 stanowi opisanie przedmiotu zamówienia przez bezpodstawne podanie nazwy i modelu telefonu „Nokia,” gdyż można było opisać przedmiot dostawy jedynie za pomocą wyspecyfikowania właściwości, którymi ma się charakteryzować wraz z podaniem parametrów mierzalnych.
[...]
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej ustalił i zważył co następuje.
Do Ad. 1. Przedłożony przez Zamawiającego dowód z umowy ramowej między MON a Odwołującym, o której mowa w § 9 ust. 1 pkt 1 przywołanego rozporządzenia MON z dnia 12 października 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania działalności telekomunikacyjnej, nie podaje jednoznacznie zakresu usług telekomunikacyjnych, czy telefonicznych, które na tej podstawie mogą być świadczone. Odwołujący, jako strona tej umowy kwestionuje, że przedmiot zamówienia (usługi telefonii komórkowe i dostępu do Internetu) są objęte przedmiotową umową. Nie stanowi jednoznacznego dowodu potwierdzenie, że w innym postępowaniu 17/PN/2008 Odwołujący nie kwestionował warunków przetargu, gdy Odwołujący konsekwentnie utrzymuje, że umowy ramowe dotyczą świadczenia usług wewnątrz systemu sieci łączności wojskowej. Rolą Krajowej Izby Odwoławczej nie jest rozstrzyganie sporów na tle wykonywania umów cywilno - prawnych, gdyż w tym zakresie zachodzi wyłączna kognicja sądów powszechnych, której umowa nie wyłącza.