Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2017 r., sygn. VI SAB/Wa 46/16
Służba zdrowia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędzia WSA Grażyna Śliwińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 maja 2017 r. sprawy ze skargi małoletniego M. Z. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego ojca M.Z. na bezczynność Ministra Zdrowia w sprawie wydania zgody na sprowadzenie leku 1. zobowiązuje Ministra Zdrowia do rozpoznania wniosku pod nazwą "zapotrzebowanie" nr [...] z dnia 21 czerwca 2016 r. na podstawie art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi; 2. stwierdza, że bezczynność Ministra Zdrowia nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. zasądza od Ministra Zdrowia na rzecz skarżącego małoletniego M. Z. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego ojca M. Z. kwotę 497 zł (czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z 31 października 2016 r. M. Z. (dalej również strona, skarżący) działając przez swojego przedstawiciela ustawowego M. Z. złożył skargę na bezczynność Ministra Zdrowia w postaci braku wydania zgody na sprowadzenie leku Kineret, Anakinra, ampułkostrzykawki, 100mg/0,67 ml, nazwa wytwórcy Swedish Orphan Biovitrum (dalej Kineret) w trybie art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2142, dalej również p.f.), wnosząc o zobowiązanie Ministra Zdrowia do wydania zgody na sprowadzenie leku Kineret w trybie art. 4 ust. 9 p.f.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
Pismem z 21 czerwca 2016 r., [...] złożył zapotrzebowanie numer [...] na sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego (Kineret, 3 opakowania po 28 ampułkostrzykawek, 3 miesięczny okres kuracji) niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonego do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia - do kontynuacji leczenia w trybie ambulatoryjnym dla pacjenta M. Z. (dalej również zapotrzebowanie). 9 lipca 2016 r. zapotrzebowanie zostało potwierdzone przez konsultanta wojewódzkiego.