Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 października 2012 r., sygn. II SA/Ke 619/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 października 2012r. sprawy ze skargi A.K. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie utraty prawa do stypendium z tytułu odbywania stażu przez bezrobotnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania A.K. od decyzji wydanej z upoważnienia Starosty O. w dniu 28 maja 2012r., orzekającej o utracie prawa do stypendium, na podstawie art. 53 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tekst jednolity Dz. U. Nr 69 z 2008r., poz. 415 ze zmianami), dalej określanej w skrócie ustawą o promocji zatrudnienia, oraz art. 138 § 1 kpa zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Wojewoda ustalił, że A.K. została zarejestrowana jako bezrobotna w PUP w O. m w dniu 7 czerwca 2011r. W związku z podjęciem stażu w przedsiębiorstwie M. M.W. w O. od dnia 13 marca 2012r. organ I instancji decyzją z dnia 21 marca 2012r. orzekł o przyznaniu jej prawa do stypendium od 13 marca 2012r. W dniu 10 maja 2012 r. do PUP w O. m wpłynęło pismo pracodawcy, w którym zwrócił się z wnioskiem o rozwiązanie umowy o staż w trybie natychmiastowym w związku z incydentem, który miał miejsce w dniu 10 maja 2012r., polegającym na przeprowadzeniu rozmowy, podczas której stażystka zarzuciła mu brak kompetencji oraz działanie na jej niekorzyść (próbę oszukania stażystki poprzez, jej zdaniem, zbyt długi czas pracy oraz niespełnianie norm bezpieczeństwa w zakresie opomiarowania i bezpiecznego użytkowania urządzeń wytwarzających pole-promieniowanie elektromagnetyczne). Z wyjaśnień pracodawcy wynikało, że czas pracy 8 h obowiązuje zgodnie z umową o staż, a w obligatoryjnym okresie zatrudnienia po stażu automatycznie następuje skrócenie czasu pracy do 7,35 h. M.W. nadmienił, że warunki pracy w gabinecie, procedury, wymogi