Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 23 czerwca 2010 r., sygn. IV SA/Wr 188/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. U. na uchwałę Senatu Akademii Medycznej we W. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego postanowił: odrzucić skargę.
Uzasadnienie
A. U. złożyła dokumenty niezbędne do rozpatrzenia jej wniosku o nostryfikację dyplomu lekarza-stomatologa, uzyskanego przez nią za granicą, na W. Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. [...] w W. na Ukrainie. W dniu 6 listopada 2008 r. Komisja Nostryfikacyjna Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Akademii Medycznej we W., po analizie dokumentów złożonych w sprawie, pojęła postanowienie o umożliwieniu nostryfikacji dyplomu A. U. pod warunkiem nadrobienia wszystkich różnic programowych.
W dniu 28 listopada 2008 r. Rada Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Akademii Medycznej we W., na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. nr 65, poz. 595 oraz z 2005 roku nr 164, poz.1365) oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i szkolnictwa Wyższego z dnia 17 sierpnia 2006 r., podjęła uchwałę nr 17/11/2009 w sprawie nostryfikacji dyplomu skarżącego, wskazując, iż do uznania jej dyplomu konieczne jest zaliczenie następujących zajęć dydaktycznych z poszczególnych lat studiów: II rok - materiałoznawstwo stomatologiczne (15 godz. ćwiczeń i 18 godz. ćwiczeń), III rok - radiologia stomatologiczna (40 godz. ćwiczeń), statystyka medyczna (12 godz. ćwiczeń i 18 godz. seminarium), V rok - stomatologia zachowawcza (15 godz. wykładów i 120 godz. ćwiczeń), choroby przyzębia (45 godz. ćwiczeń), ortodoncja (45 godz. wykładów i 15 godz. ćwiczeń), onkologia (15 godz. ćwiczeń), anestezjologia i reanimacja (15 godz. wykładu i 15 godz. ćwiczeń). Łączna liczba godzin które winny być zrealizowane w ciągu dwóch semestrów wynosi 400 godzin. W celu nostryfikacji zobowiązano też A.U. do zdania następujących egzaminów: biofizyka, choroby zakaźne, choroby przyzębia, stomatologia zachowawcza, protetyka, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, stomatologia wieku rozwojowego oraz radiologia stomatologiczna. Warunkiem zakończenia postępowania nostryfikacyjnego było też opłacenie przez kandydata samego postępowania oraz określonej przez kwestatora AM należności za zajęcia dydaktyczne i egzaminy wynikające z równic programowych.