Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 października 2023 r., sygn. II SA/Op 172/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Judecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2023 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 20 marca 2023 r., nr DZ.910.1.2023 w przedmiocie usunięcia uchybień w zakresie wymagań weterynaryjnych 1) uchyla decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 20 marca 2023 r., nr DZ.910.1.2023, w części jej zaskarżenia, tj. w zakresie jej punktu 2, 2) zasądza od Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii na rzecz A. W. kwotę 200 (dwieście) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
A. W. (dalej także jako: "skarżący") wniósł skargę na pkt 2 rozstrzygnięcia decyzji Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (dalej jako: "OWLW", "organ odwoławczy") z dnia 20 marca 2023 r., nr DZ.910.1.2023, mocą którego uchylono w części dotyczącej pkt 8 rozstrzygnięcie decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu (dalej jako: "PLW", "organ I instancji") z dnia 16 stycznia 2020 r., Nr 1 i orzeczono, co do istoty sprawy, w przedmiocie wykonania czynności mających na celu zabezpieczenie gospodarstwa przed zagrożeniem epizootycznym oraz poprawę warunków dobrostanu zwierząt.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia 16 stycznia 2020 r., nr 1, organ I instancji zobowiązał A. W. do: 1) zapewnienia, zgodnie z obowiązującymi normami, możliwości schronienia się zwierząt przed niekorzystnymi warunkami, 2) zapewnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezagrażających życiu i zdrowiu bydła i kóz: wybiegu, pastwiska i pomieszczenia inwentarskiego, do których zwierzęta mają dostęp, poprzez usunięcie przedmiotów i sprzętów powodujących takie zagrożenie, 3) zapewnienia odpowiedniej czystości w pomieszczeniach inwentarskich poprzez usunięcie kurzu, pyłu, pajęczyn itp., odmalowania i oczyszczenia ścian, okien i wygrodzeń oraz instalacji wewnętrznych, przeprowadzenia okresowych dezynfekcji, deratyzacji i wykonywania tych czynności na bieżąco, 4) zabezpieczenia lub skonstruowania poideł i żłobów tak, aby uniknąć zanieczyszczenia wody i paszy zadawanej zwierzętom, 5) zapewnienia twardej, równej i stabilnej podłogi w pomieszczeniu inwentarskim, do którego dostęp mają zwierzęta, 6) usunięcia z pomieszczeń przeznaczonych dla zwierząt obornika i niedojedzonych resztek paszy, 7) zapewnienia wydzielonego miejsca do składowania obornika, 8) zapewnienia mat dezynfekcyjnych w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wszystkich wejść/wjazdów i wyjść do gospodarstwa, 9) zabezpieczenia pomieszczeń inwentarskich przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie, 10) zapewnienia na terenie gospodarstwa miejsca do izolowania sztuki rannej, chorej lub podejrzanej o chorobę zakaźną. W decyzji określił, że wykonanie czynności zawartych w punktach 1, 2, 5, 9 powinno nastąpić do dnia 31 marca 2020 r., a czynności zawartych w punktach 3, 4, 6, 7, 8 i 10 w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.