Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Sz 223/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.),, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi S. H. na decyzję Dyrektora Służby Więziennej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] S.H. złożył do Dyrektora Aresztu Śledczego w [...] wniosek o przyznanie pomocy finansowej z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego. Do wniosku dołączył umowę sprzedaży na jego rzecz lokalu przy ul. [...], zawartą
w formie aktu notarialnego (Repertorium A numer [...]) z dnia [...]. Ponadto do wniosku dołączył umowę kredytu gotówkowego na cele konsumpcyjne
Nr [...] udzielonego S.H. i G.H. przez Bank. Z treści aktu notarialnego wynika, że lokal winien być wydany w posiadanie stronie kupującej w dniu [...].
Dyrektor Aresztu Śledczego w [...] w dniu [...] wydał decyzję Nr [...] odmawiającą przyznania S.H. pomocy finansowej z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego przy ul. [...]. Uzasadniając swoją decyzję, organ stwierdził, że w oparciu o złożone dokumenty, bezspornym jest, że zainteresowany na dzień złożenia wniosku tj. [...], zamieszkiwał w przedmiotowym lokalu, więc w dacie złożenia wniosku miał zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, co wyklucza możliwość przyznania pomocy.
Od powyższej decyzji S.H. odwołał się. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w [...], decyzją z dnia [...] nr [...], odwołania nie uwzględnił i utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podniósł, iż w swoim odwołaniu S.H. wniósł o uchylenie decyzji Dyrektora Aresztu Śledczego w [...] oraz ponowne rozpatrzenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej na zakup lokalu mieszkalnego. W sposób szczegółowy opisał swoją sytuację mieszkaniową, odnosząc ją bezpośrednio do przepisów ustawy o Służbie Więziennej oraz aktów wykonawczych, szczególnie do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie pomocy finansowej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej na uzyskanie lokalu mieszkalnego. S.H. dokonał jednocześnie, korzystnej dla siebie, interpretacji przepisów rozdziału 6 (Mieszkania funkcjonariuszy) ustawy o Służbie Więziennej, ponadto zasugerował, że organ pierwszej instancji między innymi okazałby złą wolę przy rozpatrywaniu niekompletnego wniosku o przyznanie pomocy.