ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 czerwca 2003 r.
w sprawie pomocy finansowej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej na uzyskanie lokalu mieszkalnego
Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej, w tym przypadki, w których pomoc ta jest przyznawana lub podlega zwrotowi, sposób obliczania wysokości pomocy finansowej przyznawanej lub orzekanej do zwrotu, a także rodzaje dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o przyznanie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego lub domu w ramach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, zwanej dalej „pomocą finansową", przysługującej funkcjonariuszowi Służby Więziennej w służbie stałej, zwanemu dalej „funkcjonariuszem".
§ 2.[Jednorazowa pomoc finansowa dla funkcjonariusza] 1. Pomoc finansową przyznaje się jednorazowo funkcjonariuszowi, który spełnia warunki do przydzielenia mu lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej, a lokalu takiego nie otrzymał.
2. Pomocy finansowej nie przyznaje się funkcjonariuszowi na dofinansowanie kosztów związanych z przekształceniem prawa do obecnie zajmowanego lokalu.
§ 3.[Organy uprawnione do przyznania, odmowy przyznania lub orzekania o zwrocie pomocy finansowej] Pomoc finansową w formie decyzji administracyjnej przyznają, odmawiają przyznania lub orzekają o jej zwrocie:
1) Minister Sprawiedliwości w odniesieniu do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i jego zastępców;
2) Dyrektor Generalny Służby Więziennej w odniesieniu do:
a) funkcjonariuszy pełniących służbę w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej,
b) dyrektorów okręgowych Służby Więziennej i ich zastępców,
c) Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i Komendanta Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie i ich zastępców;
3) dyrektor okręgowy Służby Więziennej w odniesieniu do:
a) funkcjonariuszy pełniących służbę w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej,
b) dyrektorów aresztów śledczych i zakładów karnych położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców,
c) komendantów ośrodków szkolenia i ośrodków doskonalenia kadr położonych na terenie działania okręgowego inspektoratu i ich zastępców;
4) dyrektor aresztu śledczego, zakładu karnego oraz komendant ośrodka szkolenia i ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej w odniesieniu do funkcjonariuszy pełniących służbę w tych jednostkach.
§ 4.[Wysokość pomocy finansowej] 1. Pomoc finansową przyznaje się funkcjonariuszowi w wysokości 25% wartości lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 50 m2.
2. Wartość lokalu mieszkalnego, na podstawie której oblicza się kwotę pomocy finansowej, stanowi iloczyn 50 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i ceny metra kwadratowego, ustalonego na podstawie przepisów ust. 3 i 4.
3. Cenę metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, przyjmowaną do obliczenia wysokości pomocy finansowej, ustala się w kwocie:
1) wynikającej z umowy kupna – sprzedaży (umowy przedwstępnej) lokalu mieszkalnego;
2) wynikającej z kosztorysu budowlanego lokalu mieszkalnego;
3) ustalonej przez spółdzielnię budownictwa mieszkaniowego lub spółkę developerską.
4. Cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego przyjmowana do obliczenia wysokości pomocy finansowej nie może przekraczać ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, publikowanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, służącej wyliczaniu premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe dla posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.
§ 5.[Pisemny wniosek funkcjonariusza] 1. Pomoc finansową przyznaje się na pisemny wniosek funkcjonariusza.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) określenie aktualnej sytuacji mieszkaniowej funkcjonariusza;
2) określenie celu, na który ma być przyznane świadczenie;
3) informację o korzystaniu w przeszłości przez funkcjonariusza z pomocy finansowej.
3. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez funkcjonariusza o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, a w szczególności:
1) umowę o spłatę zobowiązań finansowych zaciągniętych na cele mieszkaniowe;
2) umowę ze spółdzielnią mieszkaniową;
3) umowę z firmą developerską;
4) umowę kupna lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) sporządzoną w formie aktu notarialnego lub umowę przedwstępną;
5) pozwolenie na budowę wraz z kosztorysem sporządzonym przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów.
4. Rozpatrzenie wniosków o przyznanie pomocy finansowej, udokumentowanych zgodnie z przepisem ust. 3, następuje w kolejności ich składania, zgodnie z rejestrem prowadzonym przez jednostkę organizacyjną Służby Więziennej.
§ 6.[Wypłata przyznanej pomocy finansowej] 1. Wypłata przyznanej pomocy finansowej może nastąpić jednorazowo lub w dwóch ratach, nie później jednak niż w terminie dwóch lat od dnia wydania decyzji o przyznaniu tej pomocy. Decyzja określa wysokość rat i terminy ich wypłaty.
2. Wypłata przyznanej pomocy finansowej dokonywana jest w kasie jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub na wskazane przez funkcjonariusza konto bankowe.
§ 7.[Zwrot pomocy finansowej] 1. Pomoc finansowa podlega zwrotowi:
1) po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania pomocy finansowej na kupno lokalu mieszkalnego, w przypadku niezawarcia i nieprzedłożenia w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej ostatecznej umowy kupna lokalu w tym terminie;
2) po upływie 3 lat od dnia otrzymania pomocy finansowej na budowę lokalu mieszkalnego, w przypadku niezainwestowania przyznanej kwoty na ten cel i nieudokumentowania tego faktu w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej w tym terminie;
3) w przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby, przed nabyciem przez niego prawa do emerytury lub renty na podstawie art. 68 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej.
2. Do ustalenia kwoty pomocy finansowej podlegającej zwrotowi przyjmuje się kwotę przyznanego świadczenia waloryzowanego corocznie o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, określony w ustawie budżetowej, w przypadku, gdy obowiązek zwrotu powstał w latach następujących po roku przyznania pomocy finansowej.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, kwotę pomocy finansowej, ustalonej zgodnie z ust. 2, obniża się o 1/15 za każdy pełny rok służby.
4. Na pisemny wniosek funkcjonariusza zwrot pomocy finansowej może nastąpić w ratach, których ilość i wysokość ustala się w decyzji o zwrocie pomocy finansowej. Termin zwrotu pomocy finansowej rozłożonej na raty nie może przekroczyć 2 lat od dnia wydania decyzji. Do oprocentowania rat stosuje się odpowiednio przepis ust. 2.
§ 8.[Przepis przejściowy] 1. Pomocy finansowej nie przyznaje się funkcjonariuszowi, który uzyskał pomoc finansową na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 września 1997 r. w sprawie określenia wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej na uzyskanie lokalu mieszkalnego (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 4, poz. 50) w wysokości nie mniejszej niż 20% wartości przysługującego lokalu mieszkalnego.
2. Funkcjonariusz, któremu na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1, przyznano pomoc finansową w wysokości niższej niż 20% wartości przysługującego mu lokalu mieszkalnego lub przysługuje mu prawo do pomocy uzupełniającej, może ubiegać się o dalszą pomoc na podstawie tych przepisów.
3. Do spraw wszczętych z wniosków funkcjonariuszy złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mają zastosowanie przepisy, o których mowa w ust. 1, z tym że funkcjonariuszowi przyznaje się pomoc finansową w wysokości nie niższej niż 20% wartości przysługującego mu lokalu mieszkalnego.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.1)
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk
|
1) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 września 1997 r. w sprawie określenia wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej przysługującej funkcjonariuszom Służby Więziennej na uzyskanie lokalu mieszkalnego (Dz. Urz. Min. Spraw., Nr 4, poz. 50), zachowanym w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00