Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. II SA/Gd 747/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. w Z. na decyzję Wojewody z dnia 11 października 2012 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z 11 października 2012 r. nr [...] Wojewoda uchylił decyzję Prezydenta Miasta z 14 maja 2012 r. o pozwoleniu na budowę zespołu 9 małych budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków w zabudowie bliźniaczej przy ul. [...] w G. wraz z infrastrukturą.
Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
We wniosku z 30 stycznia 2012 r. Spółka A. z siedzibą w Z. zwróciła się o wydanie pozwolenia na budowę zespołu 9 małych budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą na działkach [...] - KM [...] obr. G. oraz rozbiórkę dwóch budynków gospodarczych na działce [...] - KM [...] obr. G. przy ul. [...] w G. Do wniosku załączono m. in. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, pozwoleniami i innymi wymaganymi dokumentami. W toku postępowania właściciele nieruchomości sąsiednich w stosunku do nieruchomości objętej inwestycją składali szereg zarzutów i uwag pod adresem projektowanej zabudowy. W szczególności kwestionowano sposób, w jaki inwestor koryguje naturalne ukształtowanie terenu i wysokość gruntu nad poziomem morza, podwyższając teren inwestycji. Wskazywano na naruszenie postanowień decyzji o warunkach zabudowy w tym zakresie, które skutkować będzie całkowitym zacienieniem sąsiednich działek przez większą część dnia. Od strony południowej inwestor zamierza bowiem wybudować - w odległości około 3 m od granicy z działkami sąsiednimi - ścianę budynku o całkowitej wysokości 20 m. Uwzględniając spadek terenu z południa na północ - różnica w poziomach zabudowy pomiędzy inwestycją a zabudową sąsiednią sięgnąć może nawet 25 m. Ponadto, właścicielka budynku przy ul. [...], H. S. kwestionowała sposób wybudowania muru oporowego oddzielającego jej nieruchomość od inwestycji. Wskazywała, że projektowany mur o wysokości 5,5 m, kończący się na wysokości dachu jej budynku, a przewidziany w odległości 35 cm od ściany jej domu, w której znajduje się okno, całkowicie przesłoni światło dzienne i uniemożliwi dostęp do ściany, choćby w celach remontowych.