Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2010 r., sygn. I FSK 1893/08
Sprzedaż dokonywana w ramach egzekucji prowadzonej na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (egzekucji sądowej) jest objęta podatkiem od towarów i usług, a komornik jest płatnikiem tego podatku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski (spr.), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 sierpnia 2008 r. sygn. akt I SA/Rz 510/08 w sprawie ze skargi A. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 25 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika w zakresie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 600 zł (sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1. Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 510/08, oddalający skargę A. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 25 marca 2008 r. w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika w zakresie podatku od towarów i usług.
2. Sąd przedstawiając stan sprawy wskazał, że w toku kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości wypełniania obowiązków płatnika podatku od towarów i usług za październik 2002r. przeprowadzonej u A. L., pełniącego funkcję Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym, ustalono, iż w październiku 2002r. dokonał on sprzedaży w drodze licytacji, przeprowadzonej w ramach egzekucji sądowej, dwóch samochodów dostawczych: Fiata Ducato, będącego własnością T. O., oraz Forda Transita, będącego własnością A. C. Sprzedaż samochodu Fiat Ducato, w ocenie organów podatkowych, korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U., Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT - natomiast sprzedaż Forda Transita z uwagi na fakt, iż został on nabyty przez podatnika podatku VAT A. C. od M. C., mającej również status podatnika VAT, nie objętego zwolnieniem podmiotowym - nie korzystała z takiego zwolnienia.