Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Kr 1217/07
Sygn. akt I SA/Kr 1217/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 czerwca 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Anna Znamiec, Asesor: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2008r., sprawy ze skarg "P." T. P. & S. K. Spółka Jawna w K., na decyzje Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: styczeń, luty 2002r., - skargi oddala -
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
Decyzjami z dnia [...][...]i nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił stronie skarżącej - P. spółka jawna z siedzibą w K. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń 2002 r. w kwocie 240.268 zł oraz za luty 2002 r. w kwocie 203.538 zł.
Powyższe rozstrzygnięcia podjęto na skutek ustaleń dokonanych w toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego u strony skarżącej. Celem postępowania była weryfikacja prawidłowości rozliczenia z budżetem z tytułu podatku akcyzowego.
W wyniku kontroli ustalono, że w miesiącu styczniu i lutym 2002 r. Spółka P. dokonała sprzedaży paliw płynnych (olej napędowy, benzyna Pb95, U95), od których nie zapłacono podatku akcyzowego. Strona skarżąca nie była bowiem w tym czasie zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i nie uiściła podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży paliw płynnych. Stwierdzono nadto, że strona skarżąca w badanym okresie udokumentowała zakup towarów - paliw płynnych fakturami VAT, których wystawcą była T. Sp. z o.o. z siedzibą w K. Spółka ta w analizowanym okresie była jedynym dostawcą wyrobów akcyzowych dla strony skarżącej i również nie była zarejestrowana jako podatnik podatku akcyzowego i nie uiściła należnego podatku akcyzowego.
Do postępowania kontrolnego w niniejszej sprawie włączono materiał dowodowy w postaci wyciągu z wyniku kontroli nr [...]w T. Sp. z o.o. oraz protokołów przesłuchań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy CBŚ oraz Prokuratury. Z materiału tego wynikało, że T. Sp. z o.o. firmowała obrót dokumentami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych (w zakresie zarówno odbioru jak i wystawiania dokumentów) i była ona ogniwem łańcucha firm paliwowych, których działalność prowadzona była w celu osiągnięcia zysku z procederu sprzedaży paliw nieznanego pochodzenia, od których nie zapłacono podatku akcyzowego.