Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2005 r. sygn. III KRS 9/04
W postępowaniu o przeniesienie sędziego w stan spoczynku na podstawie art. 70 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa jest obowiązana ocenić moc dowodową orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącego trwałej niezdolności do pełnienia obowiązków sędziego.
Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2005 r. sprawy z odwołania Włodzimierza P. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 15 września 2004 r. [...] w sprawie odmowy przeniesienia sędziego w stan spoczynku.
uchylił zaskarżoną uchwałę i sprawę przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Włodzimierz P., sędzia Sądu Rejonowego w D., wniósł odwołanie od uchwały [...] Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 15 września 2004 r. odmawiającej przeniesienia go w stan spoczynku, domagając się jej zmiany przez orzeczenie przeniesienia go w stan spoczynku. W uzasadnieniu odwołania podał, że zaskarżona uchwała została oparta na orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS z dnia 25 maja 2004 r., z którego wynika, że nie jest trwale niezdolny do pełnienia obowiązków sędziego. Zdaniem odwołującego się, orzeczenie to jest oczywiście sprzeczne ze wskazaniami leczących go lekarzy specjalistów, którzy uznali, że rodzaj, rozmiar i natężenie jego schorzeń uzasadniały wystąpienie z wnioskiem o przeniesienie go w stan spoczynku. W związku z tym domagał się dopuszczenia dowodu z opinii biegłego lekarza sądowego na okoliczność, że jest trwale niezdolny do pełnienia obowiązków sędziego. Wniosek ten uzasadniają jego liczne schorzenia [...]. Jego schorzenia kardiologiczne nasilają się w porach wiosennej i jesiennej, kiedy to prawie w każdym tygodniu występują mniej lub bardziej poważne zakłócenia pracy serca, uniemożliwiające mu należyte pełnienie obowiązków służbowych z powodu praktycznego pozbawienia odpoczynku, „a zła praca nie przystoi sędziemu". Sprawia to, że niekiedy prowadzi sprawy „nie będąc do nich przygotowany, są też sytuacje gdy konieczne jest zniesienie wokandy". Poważne schorzenia kręgosłupa w okresie nasilenia schorzenia powodują trudności w wytrwaniu „cały dzień w nieergonomicznym fotelu sędziowskim", drętwieją mu kończyny, z powodu odczuwanego bólu nie może skupić się na prowadzeniu rozpraw, co może zaważyć 'na treści końcowej wyroku". Wprawdzie farmakologicznie leczenie innych schorzeń, czy też ich zaostrzone stany, ograniczające jego zdolność do dobrej pracy, pojedynczo nie dyskwalifikowałyby go „jako sędziego", to „wzięte razem, przy wieku 58 lat nie rokującego poprawy zdrowia", dodatkowo uzasadniają uznanie go za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego. Ponadto jego stan zdrowia stanowi istotne obciążenie dla pracy sądu z uwagi na to, że w okresie ostatnich 4 lat był 16-krotnie leczony szpitalnie, a także korzystał z długotrwałych zwolnień lekarskich „odpowiednio: w roku 2000 - 48 dni, w 2001 - 76 dni, w 2002 - 32 dni, w 2003 - 70 dni, w 2004 na razie 26 dni, przy czym przed końcem roku mam stawić się w szpitalu".