Pracownicze Plany Kapitałowe. Komentarz do ustawy - Art. 134
● Stopniowe rozszerzanie obowiązku tworzenia PPK. W art. 134 ust. 1 ustawy przewidziano stopniowe rozszerzanie obowiązku tworzenia PPK stosownie do wielkości podmiotu zatrudniającego mierzonej liczbą osób zatrudnionych w określonej dacie. Ustawodawca zastosował model wdrożenia, rozpoczynając od największych podmiotów zatrudniających, kierując się pierwowzorem brytyjskich reform, gdzie podobna regulacja także była wdrażana stopniowo, w zależności od wielkości zatrudnienia.
W myśl art. 134 ust. 1 ustawa stosuje się:
- od 1 lipca 2019 r. do podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób zatrudnionych według stanu na 31 grudnia 2018 r.;
- od 1 stycznia 2020 r. do podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób według stanu na 30 czerwca 2019 r.;
- od 1 lipca 2020 r. do podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r.;
- dla pozostałych podmiotów od 1 stycznia 2021 r.
Termin rozpoczęcia stosowania ustawy jest istotny dla ustalenia momentu, w którym PPE prowadzone przez pracodawcę powinno osiągnąć parametry pozwalające uzyskać zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK (m.in. wymóg odpowiedniej partycypacji w PPE oraz wysokość składki podstawowej). Z innej jednak strony termin rozpoczęcia stosowania ustawy w grupie podmiotów nie oznacza, że od tego dnia w podmiocie zobowiązanym do stosowania ustawy powinien funkcjonować PPK. Ustawodawca przewiduje bowiem określony okres wdrożeniowy, którego ramy wyznaczają ostateczne terminy na zawarcie umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK (art. 134 ust. 2 i 3 ustawy).