Oprogramowanie w firmie
W dzisiejszych czasach korzystanie z komputerów jest już standardem w pracy biurowej. Naturalnym ich zastosowaniem, przydatnym w codziennej działalności firmy, jest m.in. tworzenie i prowadzenie rozmaitej dokumentacji. Oczywiście korzystanie z komputera wymaga zainstalowania na nim stosownego oprogramowania. Rodzi to po stronie pracodawcy określone obowiązki. Kupno oprogramowania jest dość kosztowne, z tego względu niestety dość powszechne jest korzystanie z nielegalnych programów. Zdarza się jednak i tak, że z nielegalnych programów komputerowych korzystają przedsiębiorcy, nie mając o tym świadomości, np. kiedy pirackie programy instalują sami pracownicy, ryzykując zwolnienie z pracy.
Stan prawny na 9 marca 2010 r.
J. WÓJCIK, M. WESOŁEK, M. LIETKE, M. ANISZEWSKI, E. LESZCZYŃSKA, T. KRYWAN, A. WIŚNIOWSKA, P. CHOJNACKI, E. I. SZCZEPANKIEWICZ
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który oddajemy w Państwa ręce, prezentuje najistotniejsze zagadnienia związane z tematyką oprogramowania komputerowego w firmie. Poruszamy m.in. zagadnienie zjawiska piractwa i nielegalności oprogramowania, wskazując przy tym jednocześnie na możliwe sposoby uporania się z tym problemem. Omawiamy również mechanizmy związane z amortyzacją programów komputerowych, wskazując przede wszystkim na to, kiedy dany program komputerowy można amortyzować i przy wykorzystaniu jakiej metody. Ostatni rozdział poświęcony został natomiast z pewnością interesującej tematyce e-faktur oraz wskazaniu m.in. przeszkód stojących na drodze popularyzacji systemu e-fakturowania.
Przegląd programów biurowych
Każdy użytkownik służbowego komputera najczęściej zmuszony jest do poruszania się w przestrzeni wyznaczonej przez obowiązujący w firmie standard, politykę licencyjną, koszty oraz konieczność wymiany elektronicznych dokumentów z klientami lub współpracownikami. Poniżej prezentujemy przegląd programów - tych, które najczęściej można znaleźć na dysku firmowego komputera.