Informator dla klientów BR – marzec 2025 r.
Kalendarium wydarzeń – marzec 2025 r.
1 marca 2025 r.
Nowelizacja ustawy o VAT – co się (nie) zmieni w marcu
Od 28 lutego 2025 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wydłużające termin stosowania odwrotnego obciążenia dla dostaw gazu, energii oraz prawa do emisji CO2.
Pierwotnie ustawa o VAT w art. 145e przewidywała, że dostawy gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym lub świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych będą rozliczane na zasadzie odwrotnego obciążenia do 28 lutego 2025 r. Ustawodawca przedłużył ten termin do końca 2026 r., co oznacza, że nie zmienią się zasady rozliczeń tych transakcji i ewidencjonowania ich w JPK_VAT.
W ustawie o VAT doprecyzowano, jaki status musi mieć kupujący, aby rozliczać VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia. Musi on być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Oznacza to, że nadal nabywca musi rozliczyć VAT w przypadku zakupu gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1) w przypadku dostawy tego gazu lub tej energii – jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, którego główna działalność w odniesieniu do nabywania gazu lub energii elektrycznej polega na ich odprzedaży i którego własne zużycie tych towarów jest nieznaczne;
2) w przypadku świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
3) dostawa tych towarów lub świadczenie tych usług są dokonywane w ramach transakcji zawartej bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu na:
a) giełdzie towarowej,
b) rynku regulowanym lub Towarowej Giełdzie Energii (OTF);
4) dostawcą lub usługodawcą jest zarejestrowany podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 albo art. 113a ustawy o VAT.