Zakaz handlu w niedziele i święta – kogo nie dotyczy
Zakaz pracy w handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni nie obowiązuje we wszystkich placówkach handlowych. Istnieją bowiem liczne wyjątki w tym zakresie dotyczące m.in. stacji paliw, cukierni, piekarni, czy kantorów wymiany walut.
Od 1 marca 2018 r. obowiązują ograniczenia dotyczące pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz 24 grudnia i w Wielką Sobotę.
Zakaz handlu w niedziele i święta
W niedziele i święta w placówkach handlowych zakazane są:
- handel i wykonywanie czynności związanych z handlem oraz
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
- (art. 5 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, dalej ustawa o zakazie handlu w niedziele).
Należy zwrócić uwagę, że jako placówkę handlową ustawa traktuje obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem. Placówką taką jest:
- sklep,
- stoisko,
- stragan,
- hurtownia,
- skład węgla,
- skład materiałów budowlanych,
- dom towarowy,
- dom wysyłkowy,
- biuro zbytu
- jeżeli praca jest w tej placówce wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych (art. 3 pkt 1 ustawy o zakazie handlu w niedzielę).
Wyłączenia spod zakazu handlu
Zakaz pracy w handlu nie jednak bezwzględny i nie obejmuje wszystkich placówek handlowych. Istnieją od niego wyjątki określające, jakiego rodzaju placówki są wyłączone spod tego zakazu (art. 6 ustawy o zakazie handlu w niedziele). Mimo to wprowadzony zakaz handlu budzi wątpliwości w wielu przypadkach. Z tego powodu na uwagę i omówienie zasługują niektóre z nich.