Dotacje na pracowników niepełnosprawnych
Pracodawcy poszukujący sposobów na obniżenie kosztów pracy, poza zatrudnianiem bezrobotnych, powinni również rozważyć m.in. nawiązanie współpracy na podstawie umowy o pracę z osobami niepełnosprawnymi. Mogą oni bowiem ubiegać się o refundację kosztów:
● zatrudnienia i szkolenia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej,
● szkolenia pracowników niepełnosprawnych,
● wyposażenia stanowiska pracy stworzonego dla osoby niepełnosprawnej,
● przystosowania stanowiska pracy,
● wynagrodzeń.
Warto też wspomnieć, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwiększył się krąg osób niepełnosprawnych, za które pracodawca może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem, łatwiej jest też uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmniejszyła się jednak wysokość refundacji z PFRON kosztów szkoleń zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
1. Zwrot kosztów zatrudnienia i szkolenia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej
Obecnie pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego może otrzymać ze środków PFRON zwrot:
● miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
● kosztów szkolenia tych pracowników (skutek nowelizacji)
- w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy (art. 26d ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej).
Do 31 grudnia 2014 r. pracodawca mógł uzyskać zwrot wyłącznie kosztów zatrudnienia pracowników pomagających osobom niepełnosprawnym w pracy. Zwrot nie obejmował kosztów szkolenia tych pracowników.
Pracodawca, chcąc otrzymać zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej, powinien złożyć wniosek (Wn-KZ) w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Są to najczęściej: powiatowe centra pomocy rodzinie, miejskie ośrodki pomocy rodzinie, właściwe ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Konieczne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego wskazującego konieczność zatrudnienia osoby pomagającej niepełnosprawnemu w miejscu pracy wydanego przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad tym pracownikiem.