Białe certyfikaty dla JST – 14 pytań i odpowiedzi
Gminy, które planują inwestycje prowadzące do oszczędności zużycia energii, np. termomodernizację budynku, wymianę stolarki okiennej w budynkach szkół, wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe czy modernizację miejskiej ciepłowni – powinny rozważyć ubieganie się o świadectwo efektywności energetycznej. Certyfikaty można bowiem sprzedać i w ten sposób uzyskać dodatkowy bonus za energooszczędne działania.
Białe certyfikaty wydaje prezes Urzędu Regulacji Energetyki. I choć droga do ich zdobycia wydaje się długa i skomplikowana, to przykład Ciechanowa, który niedawno pochwalił się, że ze sprzedaży świadectw uzyskał ok. 100 tys. zł, pokazuje, że jest to opłacalne, zwłaszcza że można to zrobić niejako przy okazji inwestycji. W praktyce jednak wciąż stosunkowo niewiele gmin podejmuje wyzwanie. Być może powodem jest mała znajomość zasad uzyskiwania świadectw. Odpowiadamy zatem na wybrane pytania dotyczące tych certyfikatów.
PYTANIE 1. Na czym polega system białych certyfikatów?
System białych certyfikatów ma zachęcać do podejmowania inwestycji, które służą zwiększeniu efektywności energetycznej i w konsekwencji przekładają się na mniejsze zużycie energii. W dużym uproszczeniu mechanizm polega na tym, że z jednej strony istnieje katalog przedsięwzięć, z tytułu których można otrzymać świadectwo efektywności energetycznej (potocznie zwane białym certyfikatem), do którego są przypisane prawa majątkowe. Świadectwa mają zatem pewną wartość, która zależy od ilości faktycznie oszczędzonej energii w ramach zrealizowanego przedsięwzięcia. Natomiast z drugiej strony – jest grupa podmiotów, która jest zobligowana do nabywania (i umarzania) świadectw. Tym samym podmiot, który poniósł – nierzadko wysokie – wydatki na realizację przedsięwzięcia (np. wymianę oświetlenia na bardziej energooszczędne), może otrzymać dodatkowy zwrot z tej inwestycji w postaci środków ze sprzedaży białego certyfikatu.