Data publikacji: 01.07.2005
Spółdzielnie socjalne - nowy obszar działania organizacji
Od niedawna prawdziwą karierę robią tzw. spółdzielnie socjalne. Celem tych spółdzielni jest aktywizacja zawodowa grup zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy oraz umożliwienie im powrotu na rynek pracy, jak i rewitalizacja lokalnych rynków pracy. Jest to wielkie pole do popisu dla organizacji pozarządowych oraz kolejna platforma ich współpracy z samorządem. Poniżej opisujemy zasady funkcjonowania oraz założenia takiej spółdzielni. Jeśli będą Państwo zainteresowani tą tematyką, w najbliższych numerach poświęcimy jej więcej uwagi.
Definicja spółdzielni zawarta została w art. 1 ustawy Prawo spółdzielcze. Odnosi się również do spółdzielni socjalnych, które są jedną z form spółdzielni.
Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia może również prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska.
Spółdzielnie socjalne w Unii Europejskiej
Spółdzielnie socjalne od wielu lat występują w państwach Unii Europejskiej. Na przykład we Włoszech działa ich około 6000!