Czy nauczyciel może odmówić uczestniczenia w zespole egzaminacyjnym
Nauczyciel może zasiadać w zespole egzaminacyjnym w szkole, w której jest zatrudniony, jak i być członkiem takiego zespołu powołanego w innej szkole. Czy może odmówić pracy w komisji egzaminacyjnej? Czy praca w komisji egzaminacyjnej to praca ponadwymiarowa?
Nauczyciel nie może odmówić uczestniczenia w zespole egzaminacyjnym, gdyż powołanie tego zespołu inicjuje dyrektor szkoły, on też z urzędu jest jego przewodniczącym. Oznacza to, że obowiązek uczestniczenia danego nauczyciela w zespole jest poleceniem służbowym, które musi być wykonane. Nauczyciel musi zasiadać w komisji egzaminacyjnej tak długo, jak długo trwa procedura egzaminacyjna.
Zgodnie z art. 44zzs ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: ustawa o systemie oświaty), za organizację i przebieg egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego w danej szkole odpowiada dyrektor tej szkoły. Do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego w danej szkole dyrektor szkoły powołuje zespół egzaminacyjny. Dyrektor szkoły jest przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego. W przypadku choroby przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub innych ważnych przyczyn uniemożliwiających jego udział w egzaminie ósmoklasisty lub egzaminie maturalnym albo wynikających z konieczności zapewnienia właściwej organizacji tych egzaminów, przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego może być osoba wskazana przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. W ramach zespołu egzaminacyjnego tworzy się dwa podzespoły.