Zmiany w delegowaniu pracowników
W Sejmie trwają prace nad zmianami w delegowaniu pracowników na i z terytorium Polski. Są one konsekwencją wprowadzenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Modyfikacje przepisów krajowych dotyczą wprowadzenia nowych minimalnych warunków zatrudnienia dla pracowników delegowanych na terytorium Polski w zakresie ich wynagradzania, a także należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową tych osób, wprowadzenia okresu, przez który warunki te muszą być im zapewnione oraz zasad sumowania okresów ich delegowania.
Zgodnie z projektowanymi przepisami ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług rozszerzeniu ulegnie definicja pracodawcy delegującego pracownika na i z terytorium Polski.
Za pracodawcę delegującego na terytorium Polski będzie uznawany również taki podmiot, który:
- ma siedzibę oraz prowadzi znaczną działalność gospodarczą w innym państwie członkowskim jako agencja pracy tymczasowej albo agencja wynajmująca personel i który skierował do pracodawcy użytkownika osobę pozostającą pracownikiem tego podmiotu przez cały okres skierowania,
- jako agencja pracy tymczasowej albo agencja wynajmująca personel skierował do pracodawcy użytkownika osobę pozostającą pracownikiem tego podmiotu przez cały okres skierowania, w przypadku gdy pracodawca użytkownik na terytorium tego samego lub innego państwa członkowskiego następnie kieruje tymczasowo tego pracownika do pracy na terytorium Polski (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw; dalej ustawa nowelizująca).