Jakie konsekwencje wywołuje sprzedawanie alkoholu własnej produkcji na festynach i imprezach plenerowych
Produkcja i sprzedaż alkoholi „domowej” roboty podlega rejestracji i wymaga zezwoleń na jej prowadzenie. Ponadto po zakończonej produkcji należy oznaczyć butelki znakami akcyzy. Niezastosowanie się do wymaganych przez przepisy zasad jest zagrożone wysokimi karami.
Sezon letni to wysyp wielu festynów i innych imprez plenerowych. Podczas takich imprez można skosztować różnego rodzaju „domowych” alkoholi i je kupić. Równie często można spotkać funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i funkcjonariuszy Policji. Kontrolują oni legalność pochodzenia i zgodność z prawem sprzedaży alkoholi wytwarzanych domowym sposobem, które są wystawiane na tego typu imprezach. Wykrycie przez nich naruszenia prawa może oznaczać dla nas duże kłopoty, i to z kilku powodów.
1. Wpis do rejestru producentów alkoholu
Produkcja alkoholu etylowego stanowi działalność regulowaną. To oznacza, że osoba, która chce się nią zajmować, musi zostać wpisana do rejestru producentów wykonujących działalność w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego (art. 3 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego). Organem prowadzącym ten rejestr, do którego składa się odpowiedni wniosek o wpis, jest minister właściwy do spraw rynków rolnych. Obecnie jest to Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
DEFINICJA
Alkohol etylowy - oznacza płyn alkoholowy uzyskany w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej produktów rolniczych albo płyn alkoholowy uzyskany w sposób syntetyczny.
Produkowanie alkoholu etylowego bez wymaganego wpisu do rejestru podlega karze (art. 12a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego):