Rewolucja w planowaniu przestrzennym w pytaniach i odpowiedziach
24 sierpnia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1688; dalej: ustawa nowelizująca). Co do zasady akt ten ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, a zatem od 24 września br., z wyjątkiem niektórych przepisów, dla których przewidziano dłuższy termin vacatio legis. Nowelizacja, o czym już pisaliśmy w numerze z 11 sierpnia 2023 r. – „Rewolucja w planowaniu przestrzennym”, Poradnik GP z 11 sierpnia 2023 r.; DGP nr 155, przyniesie rewolucję w systemie aktów planowania przestrzennego oraz procedurach planistycznych. Będzie to największa reforma w tej dziedzinie od 2003 r., przy czym celem zmian – jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej – jest uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedury planistycznej. Ustawa nowelizująca zmieni nie tylko ustawę z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 977; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1506; dalej: u.p.z.p.), lecz także prawie 50 innych ustaw. Nic dziwnego, że nowe przepisy budzą olbrzymie zainteresowanie jednostek samorządu terytorialnego, a zwłaszcza gmin, które zostały zobowiązane m.in. do uchwalenia obligatoryjnych planów ogólnych, obejmujących teren całej gminy [ramka]. Niestety nowe przepisy nie zawsze są zrozumiałe. Na prośbę naszych czytelników odpowiadamy na wybrane pytania, a także wyjaśniamy liczne wątpliwości. ©℗
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w okresie przejściowym
► Jaki będzie status studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w okresie między wejściem w życie nowelizacji a 1 stycznia 2026 r.?
Obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zachowają moc do dnia wejścia w życie w danej gminie planu ogólnego, lecz nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.; stosować się do nich będzie dotychczasowe przepisy. Okres ten ma pozwolić gminom na opracowanie i uchwalenie planów ogólnych.