Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu
Konstytucja Biznesu to zawarty w pakiecie 5 ustaw zbiór przepisów, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia własnego biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Największe zmiany wprowadzono dla przedsiębiorców, którzy zaczynają prowadzenie własnej działalności. Dla nich przewidziano tzw. ulgę na start, polegającą na półrocznym zwolnieniu z opłacania części obowiązkowych składek ZUS. Ponadto działalność gospodarcza przynosząca najmniejsze przychody nie będzie rejestrowana w CEIDG, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Konstytucja Biznesu przewiduje przede wszystkim możliwość zarobkowania na mniejszą skalę bez rejestrowania działalności oraz tzw. ulgę na start, zezwalającą na niepodleganie przez początkujących przedsiębiorców ubezpieczeniom społecznym przez pierwszych 6 miesięcy aktywności biznesowej. Ponadto nowe rozwiązania prawne m.in. uelastyczniają reguły zawieszania działalności, ustanawiają Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także zobowiązują administrację centralną i samorządową do opracowywania zrozumiałym językiem wyjaśnień i poradników, wskazujących, jak należy stosować najbardziej skomplikowane przepisy. Większość uregulowań z omawianego pakietu wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Obecnie nowe przepisy oczekują na podpis prezydenta.
W skład Konstytucji Biznesu wchodzą ustawy z 6 marca 2018 r.:
- Prawo przedsiębiorców (zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej),
- Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,
- o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
- o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Działalność nierejestrowana
Z wdrożenia do polskiego porządku prawnego nowych ustaw skorzystają osoby działające zarobkowo na małą skalę, dla których obciążenia związane z zarejestrowaniem i obowiązkami nierozerwalnie towarzyszącymi działalności gospodarczej są zbyt duże w stosunku do zysków, które przynosi im działalność. Od wejścia w życie ustawy - Prawo przedsiębiorców za działalność gospodarczą nie uznaje się działalności (warunki muszą zostać spełnione łącznie):