Działalność rolnicza i leśna organizacji pozarządowych a podatki dochodowe
Organizacje non profit prowadzące określoną w statucie działalność w zakresie ochrony środowiska realizują ten cel statutowy, wykonując często działalność rolniczą lub leśną. Działalność taka zasadniczo nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak nie zawsze. A wówczas może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od tego podatku. Warto więc wiedzieć, w którym momencie kończy się zakres przysługującego zwolnienia.
Sławomir Liżewski
Przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) nie podlegają m.in. przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 1 pkt 1 updop), od których należy płacić podatek dochodowy.
Działalność rolnicza a działy specjalne produkcji rolnej
Działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również:
1) produkcja materiału: siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego i reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza,
2) hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także
3) działalność o minimalnych okresach przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost.
Jeśli chodzi o ten trzeci rodzaj działalności, przepisy określają minimalne okresy tego przetrzymywania. Powinny one wynosić co najmniej: