Tarcza antykryzysowa 3.0 – kolejne zmiany w zakresie pomocy dla pracodawców
Rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS, podniesienie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia oraz zmiana zasad waloryzacji emerytur to główne rozwiązania jakie wprowadza w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tzw. tarcza antykryzysowa 3.0. Weszła ona w życie 16 maja 2020 r.
Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 tzw. tarcza antykryzysowa 3.0 (dalej ustawa nowelizująca z 14 maja 2020 r.) przewiduje zmiany w wielu ustawach. Mają one na celu łagodzenie skutków epidemii koronawirusa.
Tarcza antykryzysowa 3.0 - zmiany w ubezpieczeniach społecznych
Zmiany w zakresie zwolnień ze składek ZUS
Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje kilka istotnych modyfikacji w uldze polegającej na możliwości nieopłacania składek ZUS należnych od 1 kwietnia do 31 maja 2020 r. (art. 46 pkt 41 ustawy nowelizującej z 14 maja 2020 r.)
Tabela 1. Zmiany w zwolnieniu z obowiązku regulowania składek ZUS
Zakres zmian | Opis modyfikacji |
Wprowadzenie kryterium dochodowego dla prowadzących działalność | Płatnik składek będący osobą prowadzącą pozarolniczą działalność opłacającą składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne, na wniosek, będzie zwolniony z obowiązku uiszczenia nieopłaconych należności z tytułu składek na jego obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, FP i Fundusz Solidarnościowy, za okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r., jeżeli prowadził działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i:
|