Wartość materiałów odpisywanych w koszty w momencie zakupu w związku z odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy
Ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość odpisania w koszty wartości materiałów w momencie ich zakupu. Z przepisów nie wynika jednak, jak często należy dokonywać korekty kosztów o wartość stanu zapasów. Wiadomo tylko, że należy jej dokonać nie później niż na dzień bilansowy. Korekty kosztów o wartość stanu materiałów odpisanych w koszty w momencie zakupu mają też wpływ na wysokość zaliczki na podatek dochodowy.
Kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, może podjąć decyzję o odpisywaniu w koszty:
● wartości materiałów i towarów - na dzień ich zakupu,
● produktów gotowych - w momencie ich wytworzenia,
- połączonym z ustalaniem stanu tych składników aktywów i ich wyceną oraz korektą kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.
Z tego wynika, że dla celów bilansowych wystarczające jest, aby dokonywać korekty kosztów o wartość niesprzedanych i niezużytych składników aktywów obrotowych raz na koniec roku obrotowego.
Mimo braku zapisów ustawowych, w celu prawidłowego ustalenia wyniku finansowego, jednostka powinna dokonywać korekty kosztów o stan zapasów na koniec każdego okresu sprawozdawczego (np. miesiąca bądź kwartału).