Data publikacji: 03.07.2018
Europejskie rady zakładowe
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej daje możliwość utworzenia w ponadnarodowych przedsiębiorstwach nowej formy przedstawicielstwa pracowników - europejskich rad zakładowych (ERZ).
Jednym z celów, do którego dąży Unia Europejska, jest wzmocnienie prawa do informowania i konsultowania pracowników przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym. Temu służyć ma zobowiązanie krajów członkowskich do umożliwienia pracownikom współuczestnictwa w decydowaniu o losach przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnieni, przez wprowadzenie Dyrektywy nr 94/45/WE z 22 września 1994 r. w sprawie ustanowienia Europejskiej Rady Zakładowej lub trybu informowania i konsultowania pracowników w przedsiębiorstwach lub w grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym.
Czym jest europejska rada zakładowa
Europejska rada zakładowa (ERZ) jest formą samorządu pracowniczego, wybieraną przez przedstawicieli pracowników. Służy zapewnieniu pracownikom spółek międzynarodowych, mających zakłady w wielu krajach, prawa do informacji i konsultacji w sprawach związanych z ich strategią, sytuacją ekonomiczną i sprawami pracowniczymi.
W praktyce w Polsce ich działanie dotyczyć ma albo dużych przedsiębiorstw polskich, które dokonały ekspansji na teren innych państw Unii, albo przedsiębiorstw polskich należących do koncernów międzynarodowych, w których już wcześniej funkcjonowały.
Rady służą przede wszystkim przekazywaniu informacji dotyczących istotnych aspektów funkcjonowania firmy oraz konsultowaniu przez zarządy koncernów międzynarodowych decyzji mających wpływ na sytuację pracowników w wymiarze europejskim.
WAŻNE!
Rady nie zastępują związków zawodowych ani nie przejmują ich zadań. Jest to całkowicie odrębna instytucja. Związki mogą mieć jednak wpływ na tworzenie ERZ przez prawo delegowania swoich przedstawicieli do specjalnych zespołów negocjacyjnych lub uczestnictwo przy przygotowywaniu i nadzorowaniu wyborów członków rad.
Przepisy wspomnianej Dyrektywy 94/45/WE zostały włączone do polskiego systemu przez obowiązującą od 1 maja 2004 r. ustawę z 5 kwietnia 2002 r. o europejskich radach zakładowych (DzU nr 62, poz. 556 ze zm.).