Odpowiedzialność księgowego
Księgowy to kluczowa postać w firmie. To samo dotyczy zresztą księgowych prowadzących biura rachunkowe i pracujących na własny rachunek. W związku z tym, że ma on do czynienia z ważnymi dla funkcjonowania całego podmiotu decyzjami, podlega również szczególnemu reżimowi prawnemu. Ten reżim to z jednej strony przywileje wynikające z piastowania funkcji kierowniczej, a z drugiej poważna odpowiedzialność prawna za stan finansów jednostki. Jest to przy tym odpowiedzialność nie tylko finansowa, ale również cywilna (odpowiedzialność za szkodę), a nawet pracownicza czy też karna. W tym wydaniu "Poradnika", który mają Państwo przed sobą, omawiamy pozycję głównego księgowego ze szczególnym uwzględnieniem zasad odpowiedzialności i możliwych konsekwencji błędów i uchybień w pracy księgowego. "Poradnik" nie jest jednak przygotowany tylko z myślą o księgowych - jest adresowany też do właścicieli firm i jednostek sektora publicznego. Zachęcamy do lektury.
Odpowiedzialność księgowego, czyli jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie biura rachunkowego z klientem
Podstawą świadczenia usług klientom przez każde biuro księgowe powinna być pisemna umowa. Obie strony określają w niej nie tylko zakres usług i wysokość wynagrodzenia, ale także wzajemne prawa i obowiązki, tryb zmiany zasad współpracy oraz sposób i termin jej zakończenia. Nie ma standardowego, jednolitego wzorca takiej umowy. Większość biur tworzy własny szablon umowy, na bazie którego następnie konstruuje indywidualną umowę z danym klientem. Warto jednak zadbać o zamieszczenie bądź doprecyzowanie w umowie niektórych postanowień. Dobrze skonstruowana umowa dokładnie wyznaczy zakres obsługi danego klienta. Ułatwi to obu stronom rozstrzyganie ewentualnych konfliktów oraz pomoże ustalić zakres odpowiedzialności biura za świadczone usługi.
Określenie stron umowy
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że ta część umowy nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości. A jednak nie do końca tak jest. W interesie obu stron umowy leży precyzyjna identyfikacja danych określających strony zawieranej umowy. Dlaczego?