Praca w handlu w niedziele i święta w 2020 r. – kiedy jest dozwolona
Stacje paliw, apteki, kwiaciarnie czy lecznice dla zwierząt mogą być otwarte w każdą niedzielę. W sumie lista wyjątków od zakazu handlu w niedziele obejmuje 32 rodzaje placówek handlowych. Te placówki, które się na niej nie znajdują, mogą prowadzić handel w 2020 r. tylko w siedem niedziel.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje całkowity zakaz handlu i powierzania pracy personelowi w niedziele i święta. Tego dnia wszedł w życie ostatni etap tego procesu, przewidzianego ustawą z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (dalej: ustawa o zakazie handlu). Jej regulacje przewidują jednak wyjątki.
Siedem niedziel handlowych w 2020 r.
Wszystkie placówki handlowe będą mogły sprzedawać swoje towary i usługi, zatrudniając do tego pracowników i osoby na umowach cywilnoprawnych, w siedem niedziel w ciągu całego 2020 r. (patrz tabela 1). Zakaz handlu i powierzania pracy pracownikom oraz zatrudnionym nie dotyczy:
- kolejnych dwóch niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
(art. 7 ustawy o zakazie handlu).
Jest tu jednak dodatkowy warunek przy niedzielach z trzeciej z wymienionych grup: nie mogą się pokrywać ze świętami. Jeśli tak się zdarzy, placówki handlowe muszą być zamknięte. Generalnie bowiem w dni świąteczne, wymienione w art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, handel jest zabroniony, o ile nie jest dopuszczalny na mocy art. 6 ustawy o zakazie handlu.