TK zbada, czy mogą obowiązywać różne zasady stawiania szyldów
Trybunał Konstytucyjny oceni, czy przepis, który utrzymuje stare miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego niezgodne z wymogami ustawy krajobrazowej, powinien zostać zmieniony
Regulacje dotyczące budowania szyldów są niezgodne z Konstytucją RP - tak uważa spółka, która wniosła w tej sprawie skargę konstytucyjną do TK (sygn. akt SK 30/21). Argumentuje, że naruszają one zasady zaufania do państwa, ochrony prawa własności oraz swobody działalności gospodarczej.
- Firma wybudowała szyld, a potem nakazano jej jego rozbiórkę. Inwestor nie może być więc pewny, że nawet gdy będzie postępował zgodnie z obowiązującymi przepisami i w zaufaniu do obowiązujących procedur, nie spotkają go negatywne konsekwencje. Przepisy te stanowią w istocie pułapkę dla obywateli i firm - tłumaczy dr Michał Jabłoński, adwokat, partner w kancelarii Jabłoński Koźmiński, a także konsultant w warszawskim biurze Dentons, który reprezentuje spółkę przed trybunałem.
Skąd wziął się problem
Do TK wpłynęła skarga w sprawie szyldu, na którym widnieją nazwy sklepów zlokalizowanych w galerii handlowej. Spółka będąca właścicielem tej galerii zgłosiła jego budowę. Prezydent miasta wniósł sprzeciw, ale zrobił to po upływie terminu, w związku z czym został on uchylony przez wojewodę, a firma mogła postawić szyld. Po kilku miesiącach postępowanie w sprawie tablicy wszczął jednak powiatowy inspektor nadzoru budowlanego i nakazał jej rozbiórkę. Wskazał, że obiekt jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), który zakazuje sytuowania w tym miejscu szyldów i reklam, a ponadto został wybudowany bez pozwolenia na budowę (zdaniem nadzoru postawienie szyldu wymaga takiego pozwolenia).