Usprawiedliwianie przez pracownika nieobecności w pracy z powodu choroby - praktyczna instrukcja
W razie niemożności stawienia się do pracy, pracownik ma obowiązek zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności - niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 2 dni. Niedotrzymanie 2-dniowego terminu na usprawiedliwienie nieobecności mogą tłumaczyć jedynie szczególne przyczyny, zwłaszcza obłożna choroba pracownika połączona z brakiem lub nieobecnością domowników albo inne zdarzenie losowe.
O nieobecności w pracy m.in. z powodu absencji chorobowej pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę, wskazując jednocześnie okres jej trwania, jeżeli możliwe jest określenie długości nieobecności w pracy. Pracownik powinien dokonać takiego powiadomienia niezwłocznie, najpóźniej w drugim dniu nieobecności. Niedotrzymanie powyższych terminów usprawiedliwiają szczególne okoliczności, np. obłożna choroba pracownika połączona z brakiem lub nieobecnością domowników albo inne zdarzenie losowe.
Przykład
Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 6 do 10 października 2014 r. Po wyjściu z przychodni zasłabł, tracąc przytomność, i został odwieziony do szpitala. Przez 4 kolejne dni przebywał w śpiączce farmakologicznej. Pracownik mieszka sam, a jego rodzina przebywa za granicą. O przyczynie nieobecności w pracy sąsiad pracownika powiadomił jego pracodawcę 10 października. W tej sytuacji należy uznać, że opóźnienie w usprawiedliwieniu nieobecności było uzasadnione.