Wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej - zmiany w przepisach
Aktualizacja stanowisk, tabel ze stawkami wynagrodzenia zasadniczego, kategoriami zaszeregowania pracowników i kwalifikacjami zawodowymi - to główne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych jednostkach państwowej sfery budżetowej. Znowelizowane przepisy obowiązują od 22 lipca 2011 r.
Małgorzata Podgórska
specjalista w zakresie prawa pracy
Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, jeżeli nie są oni objęci układem zbiorowym pracy, określa, w drodze rozporządzenia - w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do właściwości innych organów - minister właściwy do spraw pracy, na wniosek właściwego ministra (art. 773 § 1 kodeksu pracy).
Na tej podstawie zostało wydane rozporządzenie z 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych jednostkach państwowych sfery budżetowej. Określa ono warunki wynagradzania pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej (których uprawnienia w tym zakresie nie są regulowane przepisami odrębnymi) podległych w szczególności Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej oraz Prezesowi Rady Ministrów. Konieczność jego nowelizacji wynikała ze zmian przepisów regulujących zasady zatrudniania tych pracowników.