VAT w 2011 r.: Zmiany w przepisach wykonawczych
Kolejna nowelizacja przepisów o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r., jest wynikiem zmian zdecydowanej większości rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT. Wiele zmian było spowodowanych nowelizacjami ustawy o VAT z 29 października, 26 listopada oraz z 16 grudnia 2010 r., w tym w szczególności zmianami w zakresie PKWiU oraz podwyższeniem stawek podatku do 8 proc. i 23 proc. Na temat tych zmian pisaliśmy w "Prawie Przedsiębiorcy" nr 1, 2 i 5.
Adam Czekalski
doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Celem niniejszego artykułu jest omówienie zmian wprowadzonych do przepisów wykonawczych do ustawy o VAT.
1 stycznia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług
Co do zasady większość zapisów stanowi powtórzenie dotychczas obowiązujących regulacji. Nowelizacja jest wynikiem zmian wprowadzonych przepisami ustaw obowiązujących od nowego roku (podwyższenie stawki obniżonej do 8 proc., wprowadzenie PKWiU 2008 dla celów VAT) oraz orzecznictwa TSUE (w sprawie drogowego przewozu osób przez podatników z innych państw członkowskich UE).
W myśl wprowadzonego § 5 Na podstawie ogólnych przepisów ustawowych o miejscu świadczenia usług czynności takie po 1 stycznia 2010 r. były objęte polskim VAT (jeżeli nabywcą usługi był polski podatnik). Zmiana od 1 stycznia 2011 r. jest zgodna z dyrektywą 2006/112/WE. Na podstawie art. 59a dyrektywy, w celu zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, nieopodatkowaniu lub zakłóceniu konkurencji w odniesieniu do usług, których miejsce świadczenia regulują przepisy art. 44, 45, 56 i 59, państwa członkowskie UE mogą uznać: