Rewolucyjne zmiany w ustawie określającej zasady zatrudniania i rehabilitacji osób niepełnosprawnych
Od 1 stycznia 2011 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany, które są istotne dla pracodawców i przedsiębiorców, dotyczą wyliczeń wskaźników zatrudnienia oraz refundacji składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców.
Większość zmian wejdzie w życie już 1 stycznia 2011 r. Pozostałe będą wprowadzane sukcesywnie przez najbliższe 2 lata.
Zmiany w czasie pracy osób niepełnosprawnych
Od 1 stycznia 2012 r. żadna grupa niepełnosprawnych pracowników nie będzie już miała prawa do skróconych norm czasu pracy. Zmiana ta dotyczy skróconego czasu pracy dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, których czas pracy nie może w 2010 r. i jeszcze w 2011 r. przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu (obecna treść art. 15 ustawy o rehabilitacji).
Od 2012 r. wszyscy niepełnosprawni pracownicy będą musieli pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Wyjątek będzie dotyczył jedynie tych pracowników, którzy łącznie spełnią następujące warunki:
● będą osobami o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
● lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub - w razie jego braku - lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda zaświadczenie o celowości stosowania wobec pracownika skróconej normy czasu pracy z 8 na 7 godzin dziennie i z 40 na 35 godzin tygodniowo.
Skrócona norma czasu pracy będzie przysługiwała pracownikowi od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Istotne jest jednak to, że to pracodawca będzie musiał opłacić koszty tego badania.