Które przychody zleceniobiorców od sierpnia 2010 r. są zwolnione ze składek
Od 1 sierpnia br. obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zmiana polega na włączeniu osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych do kręgu uprawnionych do korzystania ze zwolnień składkowych niektórych przychodów. Powodem zmiany był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09; Dz.U. z 2010 r. Nr 31, poz. 167).
Wymienione rozporządzenie (dalej: rozporządzenie składkowe) w § 2 zawiera listę przychodów, które są zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od przychodów tych nie należy również opłacać innych składek (na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, zdrowotne, FP, FGŚP i FEP), ponieważ w tym zakresie do ustalenia podstawy wymiaru tych składek mają zastosowanie te same zasady, na jakich ustalana jest podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych.
Przed nowelizacją rozporządzenia składkowego zwolnienie ze składek niektórych przychodów było zastrzeżone dla: pracowników, chałupników, funkcjonariuszy Służby Celnej, osób pracujących w czasie pozbawienia wolności, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych. Lista przychodów objętych zwolnieniem pozostała niezmieniona. Natomiast dodano zapis, że przepisy o zwolnieniu można odpowiednio stosować do osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym mają zastosowanie przepisy o zleceniu (wszystkie te osoby uznawane są do celów ubezpieczeń społecznych za zleceniobiorców).