Szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r.
24 czerwca 2010 r. została uchwalona przez Sejm, a następnie przyjęta bez poprawek przez Senat tzw. specustawa powodziowa. Ustawa została opublikowana w Dz.U. z 2010 r. Nr 123, poz. 835 i weszła w życie w dniu ogłoszenia, czyli 9 lipca 2010 r. Ustawa przewiduje rozwiązania prawne, których beneficjentami są zarówno pracownicy, pracodawcy, jak i firmy niezatrudniające pracowników.
Kto może skorzystać ze specustawy (art. 1-3)
Nowa specustawa powodziowa jest zbliżona do rozwiązań przyjętych w regulacjach prawnych po powodziach w 1997 i 2001 r. W związku z tym, że kataklizm pogodowy 2010 r. objawił się również poprzez osunięcia się ziemi, z dobrodziejstw przepisów ustawy skorzystać mogą nie tylko powodzianie, ale również ci, którzy doznali szkód w rezultacie osunięć ziemi.
WAŻNE!
Ze specustawy skorzystają również osoby poszkodowane w rezultacie osunięć ziemi.
Odmiennie niż ustawa powodziowa z 2001 r., aktualna specustawa obejmuje swoimi regulacjami nie tylko skutki zalań wodami śródlądowymi, ale również skutki zalań morskimi wodami wewnętrznymi (np. polskie wybrzeże Zalewu Szczecińskiego).
WAŻNE!
Ustawa obejmuje również zdarzenia będące konsekwencją zalań morskimi wodami wewnętrznymi.
Poszkodowanymi, którzy bezpośrednio lub pośrednio mogą skorzystać z dobrodziejstw przepisów ustawy, są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjnie nieposiadające osobowości prawnej, które doznały szkód lub utraciły, chociażby czasowo, możliwość przebywania na nieruchomości lub w lokalu wskutek powodzi i osuwisk ziemi, które miały miejsce w maju i czerwcu 2010 r. Należy pamiętać, że w praktyce przepisy specustawy dotyczą wyłącznie zdarzeń, które miały miejsce na obszarze jednej z niemal 600 gmin wskazanych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 16 listopada 2009 r. w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.