Refundacje kosztów szkoleń pracowników z Funduszu Pracy na nowych zasadach
Zakłady podnoszące kwalifikacje swoich pracowników zyskały realne szanse na znaczne wsparcie z Funduszu Pracy. Od 2 stycznia 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 3 grudnia 2009 r. w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanych wynagrodzeń.
W rozporządzeniu zostały określone szczegółowe warunki refundacji dla pracodawców:
● kosztów specjalistycznego szkolenia pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy, skierowanych przez firmę posiadającą fundusz szkoleniowy (art. 69 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
● kosztów szkolenia trwającego przynajmniej 22 dni robocze pracownika, jeśli pracownik otrzyma płatny urlop szkoleniowy i będzie zastąpiony bezrobotnym skierowanym z powiatowego urzędu pracy (dofinansowanie dotyczy pracodawców z funduszem szkoleniowym i bez funduszu). Wówczas pracodawca ma również możliwość refundacji kosztów wynagrodzenia i obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnego zastępującego osobę na urlopie szkoleniowym (art. 69 ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Nowe rozporządzenie stało się konieczne ze względu na zmiany wprowadzone przez nowelizację z 19 grudnia 2008 r. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 1 lutego 2009 r., oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. w sprawie wyłączeń blokowych. Przepisy te wprowadziły korzystne zmiany w zakresie dofinansowania kosztów szkoleń. Jednak zainteresowani nie mogli z nich korzystać przez rok, ze względu na brak przepisów wykonawczych. Dopiero rozporządzenie z 3 grudnia 2009 r., które zastąpiło rozporządzenie z 14 maja 2007 r. dotychczas regulujące kwestie dofinansowania szkoleń, umożliwia korzystanie z refundacji kosztów szkoleń.