Rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych - krok po kroku
Do końca marca podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tego podatku. Dla większości z nich oznacza to konieczność złożenia zeznania CIT-8 (poza podatkowymi grupami kapitałowymi, które składają zeznania CIT-8A lub CIT-8B). Obowiązek jego złożenia dotyczy osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.
Dodatkowo podatnicy powinni pamiętać także, by:
● zapłacić ewentualny podatek wynikający z tego zeznania,
● przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe.
W opracowaniu prześledzimy, krok po kroku, jak podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych powinni wypełnić i złożyć deklarację roczną.
Krok 1 - Zbadanie, czy mamy obowiązek złożenia rozliczenia rocznego
Obowiązek sporządzania i składania zeznań rocznych CIT-8 ciąży, co do zasady, na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: pdop). Podatnikami pdop są w szczególności osoby prawne, spółki kapitałowe (spółka z o.o. i spółka akcyjna) w organizacji, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z wyłączeniem spółek cywilnych i osobowych). Obowiązku składania zeznań nie mają podatnicy zwolnieni podmiotowo z pdop. Są to podatnicy wymienieni w art. 6 ust. 1 updop, a także:
● kościelne osoby prawne osiągające dochody z niegospodarczej działalności statutowej, oraz
● Polski Związek Działkowców (w tym Pracownicze Ogrody Działkowe, które stanowią wewnętrzne jednostki organizacyjne Polskiego Związku Działkowców) - art. 27 ust. 1 updop.
Warto tu przywołać kilka przypadków, w których kwestia obowiązku składania zeznań budziła wątpliwości. I tak np. obowiązku składania zeznania nie ma:
● rada rodziców (co potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 czerwca 2010 r.),