Dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych
Problemem wielu polskich firm są wysokie koszty pracy, na które składają się nie tylko podatki i składki, ale również dodatkowe wydatki związane z funkcjonowaniem pracownika w zakładzie pracy. Jako przykład można tu wymienić koszty badań i szkoleń. Znaczna część tych kosztów może być refundowana ze środków powiatowych urzędów pracy. Jest to również najtańszy i najszybszy sposób pozyskania pracownika - np. w ramach stażu czy też prac interwencyjnych. 27 maja 2014 r. weszła w życie duża nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że zrewolucjonizowała ona sposoby kontaktu pracodawców z powiatowymi urzędami pracy. Powstały nowe instytucje, które pozwalają na znaczne oszczędności przy zatrudnianiu nowych pracowników (bony, granty), doszło również do usprawnienia dotychczasowego systemu wspomagania pracowników i pracodawców. Artykuł, który mają Państwo przed sobą, skupia się co prawda na szczegółowym omówieniu nowych regulacji, ale zawiera również dużo praktycznych wskazówek dotyczących kontaktów pracodawcy z urzędami pracy i pozyskiwania w ten sposób środków na działanie firmy.
Dofinansowanie do zatrudniania bezrobotnych
Od 27 maja 2014 r. pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych, mogą korzystać z większości nowych form wsparcia. Wsparcie dotyczy zarówno kosztów kursów i szkoleń takich osób, jak i kosztów ich wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracodawcę. Ponadto w przypadku bezrobotnych do 30. roku życia oraz 50+ pracodawca może uzyskać 12-miesięczne zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP.
Pracodawcy, którzy zdecydują się na pozyskanie dofinansowania od 27 maja 2014 r., tak jak dotychczas, muszą spełnić wymagania dotyczące m.in. utrzymania zatrudnienia skierowanych bezrobotnych po okresie refundacji. Ponadto wprowadzono kilka nowych instrumentów aktywizacji zawodowej bezrobotnych i pracodawców w postaci m.in. grantów, bonów, pożyczek.